CentOS 7 Üzerinde MAC Adres Nasıl Değiştirilir ?

Merhabalar,

Bu eğitim, size CentOS 7’de MAC Adresini nasıl değiştireceğinizi gösterecektir. Bunun test edilmiş bir yöntem olduğunu size temin ederim. Çoğu durumda, internet erişimine izin vermek için MAC’i değiştirmeniz veya Radius Manager gibi herhangi bir MAC tabanlı lisanslı yazılımı çalıştırmanız gerekir.

 

ilk önce ağ bağtırıcısının ayarlarına gitmek için aşağıdaki komutu kullanıyorum.Burada benim ağ bağdaştırıcım (network adaptör) ifcfg-ens192  sizin ki kurduğunuz ortama göre farklı olacaktır.Bu nedenle o kısım değişmelidir.

$ nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ens192

 

 

Bu şekilde interface özellerini görebilirim.

 

 

Bu tarz işlemlerler yapmadan önce tüm güncelleştirmeleri alalım yine de  biz.

$ yum update

 

 

 

 

ben düznlemeyi genelde vi ile yapıyor,  fakat daha profosyonel düzenleme için nano kurulumu yapabiliriz.Bunun aşağıdaki komut dizinini kullanabilirim.

$yum install nano net-tools

 

 

 

 

 

 

 

Yaptığım MAC adres değişikliğinin aktif olabilmesi için ağ servislerinin yeniden başlatıyorum.Bunun için aşağıdaki komutu kullanıyorum.

$ service network restart

 

 

Şimdi, ifconfig komutunu kullanarak doğrulayalım.Aynı ağda bir Windows makineniz varsa. Mevcut ARP tablosunu silmek için arp -d ile  mevcut ARP tablosunu silelim. Ardından Windows PC’den CentOS 7 IP Adresine ping atalım ve sonraki adımda arp -a ile ARP tablosunu görüntüleyelim. CentOS 7 IP Adresinizin yanında değiştirilen MAC’yi bulacaksınız.

 

Umarım bu bilgiler sizler için faydalı olur.Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

Bu eğiticiye oy ver
[Total: 9 Average: 5]
Firat CANOĞLU TAĞ