Örneklerle Linux’ta zcat Komutu Nasıl Kullanılır

Merhabalar,

 

Normalde, gzip kullanılarak sıkıştırılan dosyalar, gzip -d veya gunzip komutları kullanılarak orijinal biçimlerine geri yüklenebilir. Sıkıştırılmış bir dosyanın içeriğini açmadan görüntülemek isterseniz ne olur? Bunun için zcat komut yardımcı programına ihtiyacınız olacaktır.

Zcat, sıkıştırılmış bir dosyanın içeriğini tam anlamıyla açmadan görüntülemek için bir komut satırı yardımcı programıdır. Sıkıştırılmış bir dosyayı standart çıktıya genişleterek içeriğine göz atmanızı sağlar. Ayrıca, zcat, gunzip -c komutunu çalıştırmakla aynıdır. Bu eğitim yazısında sizlere zcat komutunu örneklerle açıklamaya çalışacağım.

1. İlk örneğimiz, gzip ile sıkıştırlmış bir dosyanın içeriğinin cat komutunu  kullanılarak görüntülemeye çalışalım sonrasında aynı işlemi zcat komutu ile yapmaya çalışalım.

 

ilk önce dosyayı standart cat komutu ile görüntülemeye çalışalım.

cat test.txt.gz

 

yukarıda görüldüğü gibi sıkıştırılmış dosyanın içeri doğru bir şekilde görüntülenmedi.Şimdi aynı dosyanın içeriğini zcat komutu ile görüntülemeye çalışalım.

zcat test.txt.gz

 

 

2. Birden çok sıkıştırılmış dosyayı görüntülemek için, gösterildiği gibi dosya adlarıyla aşağıdaki şekilde komutu ateşleyelim.

zcat test.txt.gz test2.txt.gz

 

 

3. Normal dosyaların içeriğini görüntülemek için, cat komutuna benzer şekilde -f bayrağını kullanabiliriz.

zcat -f test3.txt

 

 

4. Sayfalandırmayı etkinleştirmek için, gösterildiği gibi more ve less komutlar kullanabiliriz.

zcat test3.txt.gz | more

 

zcat test3.txt.gz | less

 

 

5. Sıkıştırılmış bir dosyanın özelliklerini (sıkıştırılmış boyut, sıkıştırılmamış boyut, oran – sıkıştırma oranı (bilinmiyorsa %0,0), sıkıştırılmamış_adı (sıkıştırılmamış dosyanın adı) almak için -l bayrağını kullanabiliriz.

zcat -l test3.txt.gz

 

 

6. Tüm uyarıları bastırmak için gösterildiği gibi -q bayrağını kullanın.

zcat -q test3.txt.gz

 

 

Bu eğitim yazımızın sonuna geldik.Umarım bu eğitim yazısı sizler  için faydalı olur.

 

 

 

Bu eğiticiye oy ver
[Total: 3 Average: 5]
Firat CANOĞLU TAĞ