Zimbra’da yeni bir alan (domainname) adı yapılandırın

Merhabalar,

Zimbra Mail Server üzerinde birden fazla alan adı tanımlaması yapabiliriz.Birden fazla alan adı (domain name) tanımlaması ne için yapılır ? Eğer ki aynı sunucu üzerinde birden fazla alan adı için mail adresleri oluşturmak isiyorsak bu işlemi yapmalıyız.Örnek vermek gerekirse firewalluzmani.com olarak mail sunucumu kurdum.linuxdata.net için yeni bir sunucu kurmak yerine linuxdata.net alan adını mevcut sunucuma ekleyerek  bu alan adı altındada mail adresleri oluşturabilirim.

 

Hadi işleme başlayalım.

 

https://mail-server-ip-adresi:7071  şeklinde  zimbra mail sunucumuza  erişiyoruz.Ana ekranda ortada Create Domain linki ne tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

 

Domain name kısmına alan adını yazıyorum.Public service host name kısmına internet üzerinden mail sunucusuna erişilecek alan adı tanımlamasını yapmamız gerekiyor.Alan adının kayıtlı olduğu alan adı yönetim panelinde MX kayıtlarınıda buna göre düzenlememiz gerekir.

 

 

 

Bu adımda GAL mode:internal olarak bırakıyorum. Mail Server tanımlama kısmında daha önce mail sunucusu ilk kurulduğunda ki mail sunucumuzu seçiyorum.

 

 

 

Hiç bir şey değiştirmeden devam ediyorum.

 

 

Authendication mechanism seçeneği  Internal olarak kalacak.

 

 

Devam ediyorum,  herhangi bir değişiklik yapmıyorum.

 

 

 

Company identifier in public share prompts  şeklini  Public share paylaşımız isminin nasıl gözükmesini istiyorsam o şekilde isimlendirip devam diyorum ben linux data olarak tanımladım.

 

 

Devam ediyorum…

 

 

yeni alan adı (domain name) tanımlama işlemini başarılı olarak yaptık.

 

 

Son adımda tanımladığım yeni alan adına (domain name) sahip bir mail adresi oluşturuyorum.Yeni mail hesap  eklediğim esnada  @ kısmından sonraki bölümde tanımladığım alan adını yazarsam otomaik şekilde algılayacak.Tabii bu işlemi yaptıktan sonra eğer mail server üzerinde DNS tanımları yapmasanız mail hesabını imap yada pop3 olarak kurmak istediğinizde mail.yenialanadı şeklinde sunucu bilgilerinizi tanımlamayazsınız.Sunucu üzerinde böyle bir tanımlama yapmadınız.İmap yada pop3 kurulumunda varsayılan mail sunucu bilgilerimiz neyse onunla ilerlememiz gerekiyor.

 

 

Bu kadar.Zimbra mail server üzerinde alan adı tanımlaması yaptık.Umarım bu bilgi sizlere için faydalı olur.Okudğunuz için teşekkür ederim.

 

Bu eğiticiye oy ver
[Total: 9 Average: 5]
Firat CANOĞLU TAĞ